A levendula Magyarországon a 20. század elején kezdett elterjedni, amikor még főként dísznövényként ültették. Az ipari termesztés csak 1920-ban indult meg, miután Bittera Gyula, a neves gyógynövényszakértő, francia szaporítóanyagból Tihanyban létrehozta az első levendulaültetvényt. Maga a növény már több mint 2500 éve ismert és használt szerte a világon. Az ókorban például a rómaiak nemcsak fürdőkben, hanem főzéshez is alkalmazták gyógyhatásai miatt. Hazánkban kezdetben kolostorkertekben kapott helyet. Bittera úttörő munkájának köszönhetően vált közismertté és világhírűvé a tihanyi levendula, amely magas illóolaj tartalma révén különösen értékesnek bizonyult.

Hogyan jelent meg a levendula a középkori kolostorkertekben?

A középkorban a kolostorkertek kedvelt növénye volt a levendula. Nemcsak gyógynövényként szolgált, hanem nyugtató és rovarűző tulajdonságai miatt is nagyra értékelték. A szerzetesek különösen szívesen termesztették ezt a sokoldalú növényt, mivel gyógyászati célokra is felhasználták. Ennek köszönhetően a levendula széles körben elterjedt, és jelentős szerepet játszott a korabeli gyógyászati tevékenységekben.

Kik voltak a levendulatermesztés úttörői Magyarországon?

Bittera Gyulának köszönhetjük, hogy Magyarországon először megjelent a levendula termesztése. Az 1920-as évek közepén Tihanyban alapította meg az első ültetvényt, mégpedig francia szaporítóanyagokkal. Munkájának eredményeként az országban ipari méretekben kezdett hódítani a levendulatermesztés. Ennek köszönhetően a tihanyi levendula világszerte ismertté vált, és Magyarország egyik legismertebb gyógynövényévé nőtte ki magát, amely jelentős szerepet játszik a hazai mezőgazdaságban is. Bittera szakértelmének hála a levendula magas illóolaj-tartalma különleges értéket képvisel.

Hogyan kezdődött a levendula telepítése Tihanyban?

A levendula ültetése Tihanyban az 1920-as évek közepén kezdődött, amikor Bittera Gyula, a híres gyógynövényszakértő, francia szaporítóanyaggal telepítette el a keskenylevelű levendulát (Lavandula angustifolia) a Tihanyi Apátság közelében. Célja az volt, hogy levendulaolajat állítson elő, amely magas illóolaj-tartalmának köszönhetően különösen értékes termékké vált. Bittera munkája nyomán Tihany hamarosan világszerte ismert lett levendulatermesztéséről. Az ültetvény megalapítása mérföldkő volt Magyarország ipari növénytermesztésének fejlődésében, és hozzájárult ahhoz, hogy a tihanyi levendula ma már egyedülálló jelkép legyen a térségben.

Ki volt Bittera Gyula és mi volt a szerepe a tihanyi levendulában?

Bittera Gyula, a neves gyógynövényszakértő és biokémikus, döntő szerepet játszott a tihanyi levendulatermesztés megindításában. Az 1920-as években kezdett el levendulát termeszteni a Tihanyi-félszigeten, francia szaporítóanyagok felhasználásával. Célja az volt, hogy olyan kiváló minőségű levendulaolajat készítsen, amely magas illóolaj-tartalmával kiemelkedik a nemzetközi piacon.

De Bittera nem csupán a termesztés alapjait tette le. A kaposvári illóolajgyár létrehozásával is hozzájárult ahhoz, hogy a levendula Magyarországon és világszerte ismertté váljon. Álma az volt, hogy hazánk vezető gyógynövény-feldolgozó központtá váljon.

Az ő úttörő munkája révén lett Tihany világszerte híres. Ma már egyedülálló jelképe a térségnek ez a különleges növény.

Bittera Gyula gyógynövényszakértő és biokémikus volt, aki a Tihanyi-félszigeten megkezdte a levendula termesztését.

Miért különleges a Tihanyi-félsziget a levendulatermesztés szempontjából?

A Tihanyi-félszigeten történő levendulatermesztés különleges vonásokkal bír. A félsziget sajátos elhelyezkedése természetes védelmet nyújt a szélsőséges időjárási viszonyokkal szemben, ami kedvező a növény számára. A térség fél-mediterrán éghajlata sok napsütést és kevés csapadékot biztosít, ideális feltételeket teremtve e gyönyörű növénynek.

Továbbá, a vulkáni alapkőzetű talaj is jelentős szerepet játszik a levendula fejlődésében, elősegítve annak magas illóolajtartalmát. Ez az olaj nemcsak belföldön keresett, hanem nemzetközileg is nagyra értékelik kiváló minősége miatt.

Összességében Tihany egyedülálló természeti adottságai lehetővé teszik az optimális termesztési körülményeket. Nem véletlen tehát, hogy világszerte híressé vált prémium kategóriás levendulájáról.

Milyen hatással volt a fél-mediterrán éghajlat és a vulkáni alapkőzet a levendulára?

Tihany különleges fél-mediterrán éghajlata és vulkáni talaja kiválóan alkalmas levendula termesztésére. A sok napsütés és a kevés csapadék ideális feltételeket biztosít a növénynek, míg a vulkáni talaj hozzájárul az illóolaj tartalom növekedéséhez.

Ennek eredményeként a tihanyi levendula illóolaja minőségben még a francia fajtákat is felülmúlja. Ezek az adottságok tették lehetővé, hogy Tihany világszerte ismertté váljon kiváló minőségű levendulájáról.

Milyen változások történtek a levendula újraművelése során 1986-tól?

1986-ban indult újra a levendula termesztése, amikor a Zátonyi család ismét munkába kezdett. A második világháború után ugyanis megszűnt ez a tevékenység, és a terület nagy részét felszántották vagy szőlővel ültették be. Az érintetlen földek idővel elvadultak. Az újratelepítés során természetvédelmi szakemberek is részt vettek, ami hozzájárult ahhoz, hogy Tihany jelképévé váljon a levendula. Azóta Tihany nemcsak turisztikai látványosság lett, hanem különleges minőségű termékként is keresetté vált.

Milyen növényfajták és nemesítési eljárások jellemzik a magyar levendulát?

A magyar levendulát elsősorban a Lavandula angustifolia fajta képviseli, amelyet Bittera Gyula honosított meg Tihanyban, francia szaporítóanyagok segítségével. A nemesítés során különösen az illóolaj minőségére és mennyiségére összpontosítanak. Ennek eredményeként a tihanyi levendula gazdag illóolajban, ami kiváló exportcikké teszi. Emellett azon is dolgoznak, hogy növeljék a növény ellenállóképességét, így jobban tud alkalmazkodni az éghajlati kihívásokhoz.

Milyen módszerekkel történik a levendula lepárlás és az illóolaj előállítása?

Tihanyban a levendula lepárlásakor gyakran alkalmazzák a vízgőzdesztillációt. Ehhez mobil, 1000 literes desztilláló berendezéseket használnak, amelyekkel mintegy 160-200 kg nyersanyagot dolgoznak fel. Az eljárás során az illóolaj kihozatala jellemzően 0,7-0,9% között mozog. Ez a módszer lehetőséget ad arra, hogy a levendula értékes illóolaját kinyerjék, amelyet itthon és külföldön egyaránt nagyra értékelnek kiváló minősége miatt.

A levendulát először helyi lepárlókba szállítják, ahol megkezdődik a desztillációs folyamat. A teljes lepárlási művelet körülbelül egy óráig tart; eközben az illóolaj elpárolog és kondenzálódik.

Milyen termékek készülnek a magyar levendulából?

A magyar levendula számos termék kedvelt alapanyaga, melyek itthon és a nemzetközi piacokon egyaránt keresettek. Kiváló példa erre a levendulaolaj, amit főleg illatszerekhez és aromaterápiás készítményekhez használnak. A kozmetikai iparban is előszeretettel alkalmazzák a levendulavizet, hiszen nyugtató hatása közismert.

  • kulináris érdekességként említhető a levendulás szilvalekvár, amely különleges ízvilágot nyújt az ínyencek számára,
  • a szépségápolási termékpalettán olyan krémek, szappanok és testápolók találhatók, amelyek mind kihasználják a levendula bőrre gyakorolt jótékony hatásait,
  • ezeken felül ezek a termékek jelentős szerepet játszanak a helyi gazdaság fellendítésében és az export ösztönzésében is.

Milyen szerepe van a Kaposvári Illóolajgyárnak a magyar levendulaiparban?

A Kaposvári Illóolajgyár meghatározó szereplője a magyar levendulaiparnak. Itt zajlik nemcsak a levendula feldolgozása, hanem az illóolaj gyártása is. A gyár jelentős mértékben támogatja a levendula népszerűsítését mind belföldön, mind külföldön, miközben a hazai piacot is ellátja. Az itt előállított kiváló minőségű illóolaj fontos exportcikké vált, hozzájárulva Magyarország nemzetközi jelenlétének erősítéséhez az aromaterápiás és kozmetikai szektorokban.

Milyen hatással van a levendula a magyar gazdaságra és exportra?

A levendula jelentős hatással bír a magyar gazdaságra. Az exportra szánt termékek, mint például a levendulaolaj, világszínvonalúak, ami nemcsak a helyi közösségek fejlődését segíti elő, hanem Magyarország nemzetközi elismertségét is növeli. A levendulatermékek külföldi értékesítése erősíti az ország gazdaságát és növeli versenyképességét a globális piacon. Ebben a folyamatban különösen fontos szerepet tölt be a Kaposvári Illóolajgyár, amely kiváló minőségű illóolajat állít elő, és ezáltal keresett exporttermékké vált.